Czym zajmuje się kierowca BDF i ile możesz zarobić na tym stanowisku?

BDF to skrót mało znany, szczególnie dla osób, które nie są związane w jakikolwiek sposób z branżą transportową. System, o którym mowa, funkcjonuje w coraz większej ilości państw i jest powiązany bezpośrednio z definicją stanowiska – kierowca C+E za granicą. Na czym polega praca kierowcy BDF? Co ją wyróżnia od innych? Dlaczego system BDF jest tak funkcjonalny, że cieszy się niezwykłą popularnością w transporcie? Wszystkich tych kwestii dowiesz się w poniższym artykule, zarówno z tym gdzie można szukać pracy jako kierowca BDF w Niemczech.

Kierowca BDF – system BDF

System BDF jest już bardzo długo stosowany w wielu Państwach. W ich skład wchodzą już wcześniej wspominane Niemcy oraz Austria, Holandia, Belgia czy Luksemburg. Na czym więc polega? System BDF opiera się na szerokim wachlarzu wymiennych „przyczep”, które bardzo często definiuje się też jako nadwozia. Zalety tego typu działania są wysoce cenione, szczególnie jeżeli dana firma transportowa zajmuje się wieloma rodzajami dostaw. Nadwozia pozwalają na swobodną wymianę ścianek, które można dostosowywać w bardzo szybkim tempie. Jak to działa? Załóżmy, że kierowca przewoził wodę butelkowaną, która nie potrzebuje specjalnych warunków.

Po dotarciu do punktu zrzutu towarów, kierowca ma kilka godzin na to, by dostosować swój pojazd do przewozu mrożonek. System BDF w tym przypadku pozwoli na to, aby kierowca zdążył na czas, po kolejne towary z przygotowanym już pojazdem do transportu. Reasumując, system ten daje swego rodzaju elastyczność w działaniu firm transportowych i ich kierowców.

Przyczepy zamienne są mocowane na specjalistycznych „nogach”, dzięki czemu ich przewóz jest bardzo prosty i możliwy bez względu na przyszłe przeznaczenie nadwozia w przyszłości. Dodatkowo sama zamiana przyczep jest na tyle prosta, że kierowca jest w stanie to zrobić samodzielnie, pod warunkiem, że kierowca ma swego rodzaju doświadczenie w pracy z systemem BDF.

Uprawnienia na kierowcę BDF

Do pracy z systemem BDF nie są potrzebne specjalne uprawnienia poza prawem jazdy C+E. Zdane prawo jazdy jednak może nie wystarczyć. Dlaczego? Mimo to, że uprawnienia kierowca będzie posiadać, w samodzielnej pracy z tym systemem może mieć problem. Z tego powodu wiele firm rekrutujących prowadzi stosowne szkolenia (oczywiście można je odbyć w innych miejscach). Takie szkolenie polega na zapoznaniu się z podstawowymi aspektami, które dotyczą bezpieczeństwa, samej pracy z tym systemem, montażu i wielu innych. W dodatku, na takim szkoleniu bardzo często oferowane są jazdy pojazdami wraz z osią skrętną. Jak krok po kroku wygląda takie szkolenie?

  1. Zapoznanie z systemem BDF
  2. Jazda do przodu i do tyłu
  3. Nauka mocowania nadwozia
  4. Nauka zasad bezpieczeństwa
  5. Certyfikacja uczestnika szkolenia

Praca dla kierowcy BDF za granicą – jak wygląda?

Najczęściej kierowcy zatrudniani są jako kurierzy. Jest to uzasadnione, ponieważ nadwozie może być wykorzystywane jako swoisty magazyn, który jest szczelnie zamknięty  i zabezpieczony. Dlatego, wiele firm transportowych stosuje taktykę zostawiania przyczep z przygotowanym towarem na placu obok magazynu głównego. Dzięki temu kierowca, który aktualnie pracuje, może bez żadnych przeszkód dostać się na plac i zabrać przygotowany kontener w celu jego dostarczenia. Taka sama sytuacja występuje w momencie dotarcia na miejsce przeznaczenia. Kierowca odczepia magazyn, zostawia go na placu i odjeżdża.

Wzmożone zapotrzebowanie na kierowców BDF przypada na okresy przedświąteczne, gdzie znacząco wzrasta liczba przesyłek i paczek. Dzięki systemowi BDF mogą być one cały czas „w ruchu” – gdy jeden kierowca ma postój, inny może odebrać ładunek i zawieźć go dalej, co znacząco przyspiesza terminy dostaw.

Zarobki jako kierowca BDF – kierowca BDF w Niemczech

Pracując jako kierowca, na takim stanowisku można zarobić naprawdę dobre pieniądze. Zarobki w Niemczech oscylują między 2300 a 3500 Euro w górę. Zarobki ustalane są przede wszystkim zwracając uwagę, na doświadczenie, potrzebne szkolenia, a także ilość i wymagania samej pracy. W wielu przypadkach, pracując jako kierowca, możemy uzyskać Niemiecką umowę o pracę, zakwaterowanie nawet bez podstawowego języka niemieckiego.

Agencja pracy ASMO Solutions – praca dla kierowców w Niemczech

Poszukiwanie pracy za granicą, mogą być bardzo trudne. Nie tylko język może być ograniczeniem. W grę wchodzą również takie aspekty jak umowa, zakwaterowanie czy ustalenie zadań, które mają być wykonywane na konkretnym stanowisku. Jeżeli szukasz pracy jako kierowca BDF w Niemczech, Asmo Solutions to firma idealna, która Ci w tym pomoże. Dlaczego? Agencja oferuje swoim klientom oferty pracy na terenie całych Niemiec, atrakcyjne zarobki, opiekę socjalną czy zdrowotną zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny. Dodatkowo, możesz liczyć na pełne wsparcie prawne oraz doradcze podczas wyboru oferty pracy, jak i trwania zatrudnienia.