Wahacze zawieszenia do samochodów osobowych

Wahacze zawieszenia do samochodów to jedne z najbardziej obciążonych elementów zawieszenia samochodu. Wynika to bezpośrednio z funkcji, którą pełnią. Są bowiem elementem łączącym piastę koła, z ramą pojazdu. Można więc myśląc skrótowo uznać, że to właśnie dzięki wahaczom koła utrzymują się na swoim miejscu. To właśnie wahacze utrzymują całą masę samochodu i przenoszą siły z kół do zawieszenia. Nic więc dziwnego, że elementy te z czasem się zużywają i wymagają wymiany lub ewentualnie naprawy.

Uszkodzenie się wahacza jest praktycznie nieuniknione, ale to czy wystąpi ono wcześniej, czy później, zależy od czynników zewnętrznych, których jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi oczywiście o jakość samego wahacza. Część wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów przez renomowanego producenta wytrzyma znacznie dłużej, niż tani chiński zamiennik, przy którego produkcji liczy się niemal wyłącznie jego cena. Tempo zużycia wahaczy zależy też od powierzchni, po której samochód się porusza. Nieporównywalnie więcej kilometrów przed wymianą wahacza można zrobić poruszając się po płaskich jak stół autostradach niż po dziurawych lokalnych drogach. Nie bez znaczenia jest też styl jazdy. Jeśli kierowca nie zwalnia na nierównościach, nie stara się omijać dziur, czy wjeżdża na krawężniki niczym przedstawiciel handlowy w służbowej skodzie, to musi liczyć się z tym, że wahacze uszkodzą się o wiele wcześniej, niż przy spokojnej i ostrożnej jeździe.

Skąd jednak wiadomo, że wahacze są uszkodzone i trzeba je wymienić? Objawy wyglądają podobnie jak w przypadku innych uszkodzeń w układzie zawieszenia. Pojawia się stukanie, skrzypienie i inne niepokojące hałasy, pochodzące z okolicy kół. Pogarsza się też precyzja prowadzenia, co jest szczególnie widoczne podczas pokonywania zakrętów. Samochód zachowuje się wtedy niepewnie i trudno jest utrzymać idealny tor jazdy. Innym symptomem uszkodzonych wahaczy może być też nierówne zużycie opon.

Wspomniane wcześniej objawy zużytych wahaczy nie tylko pogarszają komfort jazdy, ale i mogą być przyczyną bardziej poważnych uszkodzeń lub nawet zagrażać bezpieczeństwu na drodze.