Zakup używanego auta – pułapki na które musisz uważać!

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki, jest to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy nie chcą przepłacać za nowe egzemplarze w salonach.

Taka transakcja jest niestety obarczona dużym ryzykiem, bez różnicy czy sprzedającym będzie osoba prywatna czy komis samochodowy. Co więc może pójść nie tak? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co warto wiedzieć i sprawdzić przed zakupem używanego auta? Przekonaj się.

Znalazłem wymarzony egzemplarz i kilka pasujących ofert – co dalej?

Pierwszy krok jaki powinieneś wykonać to poprosić sprzedającego o kilka niezwykle ważnych informacji na temat samochodu, aby przed umówieniem terminu oględzin znać stan prawny pojazdu i poznać jego historię. Na samochodzie może ciążyć zastaw dużego kredyty, auto może pochodzić z kradzieży lub uczestniczyło w stłuczkach czy wypadkach. Aby poznać informacje na temat jego stanu faktycznego będą Ci potrzebne takie dane jak:

  • numer rejestracyjny auta
  • numer VIN
  • data pierwszej rejestracji
  • aktualna polisa ubezpieczeniowa

Posiadając te informacje wystarczy skorzystać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)

Umówiłem termin oględzin – na co zwrócić uwagę poza wizualną stroną?

Pierwsza rzecz jaka przychodzi naturalnie każdemu kupującemu to obejrzenie pojazdu i szukanie ewentualnych zniszczeń, przydatne będzie również badanie miernikiem grubości powłoki lakierniczej w celu wykluczenia ukrytych napraw.

Sprawdź stan techniczny samochodu u zaprzyjaźnionego mechanika lub na stacji kontroli pojazdów, używane auto może posiadać ukryte wady techniczne. Nie może również zabraknąć jazdy próbnej dzięki której ostatecznie zadecydujesz czy to pojazd stworzony dla Ciebie! Teraz wystarczy sprawdzić czy umowa kupna-sprzedaży została sporządzona zgodnie z prawem.

Przeczytaj pełny poradnik o zakupie auta w portalu twojemoto.pl.