Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Odpowiedzialność za kierownicą samochodu jest kluczem do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia liczby wypadków drogowych. Nadal nie ma jasnej świadomości, że edukacja w zakresie bezpieczeństwa drogowego zapobiega wypadkom drogowym. Większość z tych wypadków jest spowodowana drobnymi szczegółami.

Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są czynniki rozpraszające. Oderwanie rąk od kierownicy w celu skorzystania z telefonu komórkowego, ustawienie nawigacji, zmiana stacji radiowej czy nawet zapalenia papierosa czterokrotnie zwiększa ryzyko wypadku.

Drugim jest nasz stan fizyczny. Czynniki takie jak stres, zmęczenie czy sen mają wpływ na prowadzenie pojazdu i mogą zwiększać ryzyko wypadków. W związku z tym:

 • Nie należy prowadzić pojazdu dłużej niż 8 godzin dziennie,
 • Dobrze jest przewietrzyć pojazd,
 • Nie należy spożywać dużych posiłków podczas jazdy,
 • Odpoczywaj wystarczająco dużo.

  Warto wspomnieć, że korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe i jest najtańszym ubezpieczeniem na życie. W rzeczywistości zmniejszają one ryzyko utraty życia w razie wypadku o 45% do 65%, pod warunkiem, że są prawidłowo zapięte.

  Podobnie, stan naszego pojazdu musi być w odpowiednim stanie. Sprawdzanie opon, świateł, wycieraczek, oleju, płynu chłodzącego i zawieszenia może mieć duże znaczenie podczas jazdy. Nie wolno nam zapominać o dostosowaniu prędkości jazdy. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ponad 30% wypadków jest spowodowanych przekroczeniem dopuszczalnej prędkości na drodze. Konieczne jest spokojne prowadzenie pojazdu i poświęcenie mu jak największej uwagi. Jak wygląda bezpieczeństwo na polskich drogach? Sprawdź.

  Istotne jest również zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, zwłaszcza gdy widoczność jest słaba lub warunki drogowe nie są najlepsze. Pozwoli nam to łatwiej reagować na nieprzewidziane zdarzenia.

  Konieczne jest również sygnalizowanie manewrów. Często na drodze spotykamy użytkowników dróg, którzy nie uprzedzają z wyprzedzeniem o tym, co zamierzają zrobić, zwłaszcza przy zmianie pasa ruchu lub wyprzedzaniu. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na lusterka wsteczne i zawsze używać kierunkowskazów.

  Na koniec, spożywanie alkoholu. Ważne jest, aby pamiętać, że alkohol znacząco wpływa na nas fizycznie i psychicznie i uniemożliwia nam bezpieczne prowadzenie pojazdu. Z tych wszystkich powodów, a także jeśli chcemy zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, konieczna jest bezpieczna i odpowiedzialna jazda.