Fiat stilo – czy warto się zainteresować?

Fiat Stilo

Stilo to popularny włoski samochód kompaktowy, którego ceny ostatnio znacząco spadły – można go kupić już za kilka tysięcy złotych. Czy warto się zainteresować tym modelem?

Historia i konstrukcja

Kompaktowy Fiat zadebiutował w Genewie w 2001 roku jako następca modelu Bravo/Brava, i początkowo był dostępny tylko jako 3- i 5-ciodrzwiowy hatchback. Dzisiaj jest uznawany za niczym specjalnym nie wyróżniający się kompakt, lecz na początku ,,kariery” pretendował niemal do klasy premium – miał wnieść nową jakość do oferty włoskiego producenta.
W 2003 roku w Paryżu przedstawiono wersję kombi pod nazwą ,,Multiwagon”, przeprowadzono też drobny lifting nadwozia. W takiej formie auto było produkowane do 2010 roku.
Stilo wyposażano w silniki benzynowe o pojemnościach 1,2 – 2,4 litra i mocy 80-170 KM, oraz diesle 1,9 litra 80-140 KM. Dziś najbardziej cenione są wersje z niemal niezniszczalnym, ośmiozaworowym JTD.

Samochody na pokaz?

Czy warto kupić?

Fiat Stilo nie jest już młodym autem, nie jest też niestety wzorem bezawaryjności – trapi go wiele drobnych usterek, nietrwałe jest też zawieszenie. Jednakże można go nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze, a w zamian otrzymujemy auto dość duże i wygodne (szczególnie w wersji kombi), a jeśli pod maską pracuje diesel – także oszczędne. W dodatku Stilo były zazwyczaj wyposażone lepiej niż przeciętne kompakty, więc może stanowić niezłą alternatywę dla popularniejszych modeli.